Membran Kapak

Yüzey malzemesi avrupadan ithal edilen PVC folyo, dünya sağlık örgütünün onayını almış sağlık normlarında kanserojen madde içermeyen bir PVC ürünüdür. Yüzeyi bakteri tutmaz. Tek yüz MDF istenilen ölçülerde kesilip CNC tezgahların da işlendikten sonra tutkal tabancası yardımı ile yüzeye PVC tutkalı atılmaktadır. Bu tutkal çeşidine göre 55 ile 75 derece sıcaklıkta aktif hale gelmektedir. Uzun ömürlü ve temizliği çok kolay bir kapaktır.

Neredeyse sınırsız model renk ve tasarımı bulunmaktadır. Piyasada fabrikasyon olarak birçok alternatif üretilmesine rağmen üreticilerin ve son kullanıcıların halen tercih sebebidir.

Membran Kapak Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle tek yüz MDFLAM bir cnc tezgahında ya da bir nesting makinesinde istenilen model işlenir ve istenilen ölçülerde kesilir.  Cad/Cam yazılımları sayesinde nerdeyse model seçeneği sınırsızdır.
  • Daha sonra yüzeye çekilen model de freze bıçakların bıraktığı darbe ve çapak izleri zımpara ile düzeltilir. En önemli noktalardan birisi budur çıkacak işin kaliteli olabilmesi için zımparanın çok iyi yapılması gerekir.
  • MDF kapakların zımparası bittikten sonra yüzey tutkallama işlemi için tutkallama ünitesine gider. Tutkal 2 kat atıldıktan sonra kuruma işlemine bırakılır. Kapak kenarlarının tutkallama işlemi çok önemlidir. Pvc malzemenin iyi yapışması hava ve nem izolasyonunun iyi sağlanması gerekir.
  • Üzerindeki tutkal kuruduktan sonra kaplamaya hazır olan kapaklar membran prese arasında belirli bir boşluk
    bırakılarak dizilir ve üzerine pvc folyo serilir. Presin tablası hava almaması için komple kapatılır.
  • Yaklaşık 7 dakikalık bir presleme işleminden sonra artık pvc folyomuz kapaklara yapışmı olacaktır. Bu presleme işleminde membran presin folyoya uyguladığı ısı yaklaşık 55 derece ile 80 derece arasındadır. Aynı zamanda uyguladığı basınç ise 6 bar ile 14 bar arasındadır.
  • Presleme işleminden sonra PVC folyo fazlalık kısmından maket bıçağı ile kesilir ve ısınan kapaklar soğumaya
    bırakılır. Soğuma işlemi bittikten sonra temizlenip paketlenmesi için paketleme bölümüne gönderilir.

Genel olarak membran kapak imalatı yukarıda anlatıldığı gibidir. Yukarıdaki örnek vakum press denilen makineler vasıtası ile yapılmaktadır. Şuan bu teknoloji biraz eskimiş ve vakum presler yerine artık balon press denilen preslerle imalat yapılmaktadır. Balon press ile vakum press arasındaki en önemli fark, balon press 7 atmosfer basınç uygularken vakum press 1 atmosfer basınç uygular. Ayrıca yeni teknolojilerle donatılmış balon presler imalatı hızlandıran bazı ek özellikler ile donatılmıştır.