Çelik Kapı & Montaj

Her çelik kapıda; güvenliği arttırmaya yönelik ‘keyfi’ aksamlar ya da zaman zaman bakım isteyen ‘zorunlu’ aksamlar vardır. Bu bölümde bu konularda açıklamalar ve ipuçları bulunuyor. Desdek Mobilya İnşaat; Sitemizde sizler için hazırlanan bölümlerin tamamını okuduğunuzda, çelik kapılar hakkında tam bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirKapı dürbünü:

 • Kapınızı açmadan önce, kapınıza gelen şahsı görmenize yarar. Bu şahısı tanıyıp tanımamanız sizin kapıyı açıp açmama konusunda karar vermenizi sağlar.
 • Öncelikle irdelenmesi gereken konu şahsın kapınıza kadar gelme aşamasıdır. Kapı ziliniz çaldığında, hemen her evde bulunan diafon denilen konuşma cihazını kullanarak apartman giriş kapısındaki şahsın kim olduğunu belirlersiniz. Bu şahıs tanıdığınız dost, akraba ya da bildiğiniz bir komşunuzsa kapı otomatiğini kullanarak şahsın apartman sınırlarına girmesine izin veririsiniz. Değilse ne olursa olsun şahsı içeri almaktan kaçınmanız gerekir.
 • Tanımadığınız halde eğer kapınızı açarsanız, sizi dünyadaki hiçbir çelik kapı bu durumun yaratacağı sonuçlardan koruyamaz. Siz kapınızı herkese açarak çelik kapının ilk prensibi olan güvenlik ilkesini yerle bir ediyorsunuz demektir.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirGizli Kelepçeler ve Kapı Zincirleri:

 • Yapılan araştırmalar şunu ortaya koymuştur ki; çelik kapı kullanıcılarının, dürbünden bakıp gelen şahsı tanımamadıkları halde, kapılarını bu insanlara açma nedenleri; çelik kapıların arkasına yerleştirilen bu zincir ve ‘gizli kelepçe’ diye tabir edilen materyallerdir. 
 • Aslında son derece masum amaçlarla oraya yerleştirilen bu materyaller bazen ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. 
 • Bu materyalin birinci amacı; eğer küçük çocuğunuz varsa kapıyı açmamasını sağlamaktır. İçerden bir güvenlik için uygulanabilecek bir aksamdır yani bunlar. 
 • Ancak bir çelik kapıcı olarak çelik kapı sahiplerine defalarca belirttiğimiz şu hususu tekrar hatırlatmak da fayda var. SAYIN ÇELİK KAPI KULLANICILARI, ÇELİK KAPINIZIN GERÇEKTEN GÖREVİNİ YAPABİLMESİ İÇİN, ONU KİLİTLİ TUTMALISINIZ. KAPINIZI KİLİTLEMEZSENİZ ÇELİK KAPI GÜVENLİK SİSTEMİNİN % 100 ÇALIŞMASINI ENGELLEMİŞ OLURSUNUZ. Yani çocuk için zincir ya da gizli kelepçe taktırmak yerine kapınızı evdeyken de kilitli tutmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. 
 • Peki biz çelik kapıcılarınızın bu uyarısına uymaz iseniz ne olur: DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN BİR BİREY KAPISININ ZİNCİRİNE YA DA GİZLİ KELEPÇESİNE GÜVENEREK KAPISINI AÇARSA, GELEN KİŞİ KÖTÜ NİYETLİYSE, ARAYA SERT BİR CİSİM KOYAR VE  VE ELİNDEKİ BİR BAŞKA SERT CİSİMLE ZİNCİR VEYA GİZLİ KELEPÇEYİ RAHATLIKLA ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirMenteşeler:

 • Menteşe kapı kanadını, duvara monte edilmiş olan kasaya bağlayan aksamdır. 
 • Bazen müşterilerimiz kapılarından ses gelmesinden ya da gıcırtıdan şikayet ederler. İşte o ses ve gıcırtının kaynağı bu menteşe dediğimiz aksamdır. Öyle bir durumla karşılaştığınızda, babaannelerimizin yöntemini kullanıyoruz: menteşeleri YAĞLIYORUZJ

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirFitil:

 • Fitil olarak adlandırdığımız plastik malzeme kapı örtülürken kapı kanadının, kapı kasasına hızlı bir çarpmayla temas etmesini ve bundan doğabilecek aşınma ve gürültüyü ortadan kaldırır. 
 • Fitil, dışardan gelebilecek gürültüyü ve ısı değişimini engeller. 
 • Fitiliniz eskiyip değişmesi gerektiğinde bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirKapı Tokmağı: Arzuya bağlı bir aksesuardır

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirKapı Kulpu: Arzuya göre belirlenen oldukça geniş bir zevk profili olan zorunlu aksesuarlardır.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirÇelik Kapı ahşap ya da mobilya kaplaması:

 • Kapıcınız seçtiğiniz kaplama ya da ahşabın türüne göre size bu konuda uyarıda bulunacaktır. Bu kurallara uymanız kapı  kaplamanızın ya da ahşapsa ağacın ömrünü uzatır. Genellikle kaplamalar için ılık sabunlu su uygulaması geçerli iken, konu ahşaba geldiğinde badem yağı, hint yağı gerekebilir.

Çelik Kapı / Profesyonel Anahtar ve Çilingir Hizmetleri, Deco Çelik Kapı bayii ve yetkili servisidirÇelik Kapı Montaj ve Uygulama:

Çelik Kapı ve Montajı hakkında daha geniş bilgi almak için; Darıca, Gebze ve Çevre bölgelerinin Çelik Kapı ihtiyacını karşılayan Desdek Mobilya İnşaat ile iletişim kurabilirsiniz.